de Adriana Crăciun
Jurnalistul Costin Ștucan, în prezent director editorial al iAMsport.ro, a fost invitat la podcastul Vorbitorincii cu Radu Paraschivescu și Cătălin Striblea, unde a discutat despre un episod care i-a marcat cariera și care s-a petrecut în perioada în care lucra la Sport.ro. Jurnalistul a povestit cum la scurt timp după ce ajunsese în redacție a avut un dialog tensionat cu Gigi Becali în direct, iar reacția sa din acel moment l-a determinat pe Radu Paraschivescu să îi dedice a doua zi un editorial.
Privind în urmă, Ștucan spune că Radu Paraschivescu a avut dreptate: „Ideea era că i-am permis lui Becali să mă calce în picioare”, a declarat acesta la Vorbitorincii.
Jurnalistul a povestit că relația tensionată cu Gigi Becali a început încă din perioada în care lucra la Realitatea TV. După ce patronul FCSB l-a jignit pe Cristian Geambașu într-o intervenție televizată, Ștucan a luat decizia să nu îl mai contacteze.
„Nu l-am mai sunat la Realitatea și mi-a ținut minte. Când am intrat la Sport.ro, unde Gigi Becali era sunat zi de zi, poate chiar de mai multe ori pe zi, în fiecare zi, m-a ținut minte din prima, m-a luat: «Ștucane, te-ai cizelat, ai schimbat puloverul», el fiind capsat că eu nu-l mai sunam la Realitatea”, a povestit jurnalistul.
De ce i-a dedicat Radu Paraschivescu un editorial lui Costin Ștucan
În 2009, la scurt timp după ce ajunsese la Sport.ro, Costin Ștucan s-a aflat într-o situație delicată, după ce Gigi Becali l-a ironizat în timpul unei intervenții telefonice. Deși primul impuls a fost să îi răspundă, jurnalistul a ales să treacă peste moment.
„Eram venit de două săptămâni, riscam să plec în secunda a doua dacă mă certam cu el. […] Am auzit o voce în cască, mi-a spus: «calmează-te, râzi, treci peste, depășește momentul ăsta» . […] Și am tăcut, am depășit momentul”, a relatat Ștucan.
A doua zi, Radu Paraschivescu a publicat un editorial sub forma unei scrisori adresate lui Costin Ștucan.
Editorialul poate fi citit AICI.
Privind în urma, jurnalistul consideră că observațiile făcute atunci de Paraschivescu au fost corecte. „Ideea era că i-am permis lui Becali să mă calce în picioare. Asta era. Și (n.r. Radu Paraschivescu) avea dreptate în momentul ăla. Doar că în spate a fost o altă dinamică în momentul respectiv”, a adăugat Costin Ștucan.
El a mai spus că editorialul a avut un impact important asupra sa. „Am ținut minte lucruri, pentru că el a avut dreptate și m-a ajutat mult scrisoarea asta”, a precizat jurnalistul.

La rândul său, Radu Paraschivescu a explicat că a scris acel editorial după ce l-a văzut pe Ștucan într-o postură pe care a considerat-o nedreaptă în raport cu Gigi Becali.
„Era și un ton patetic în scrisoare, dar patetismul ăsta era provocat de regretul că te-am văzut în situația aia. Luat și făcut preș de cineva care nu avea niciun ascendent. Mi-a părut rău, a fost expresia unui regret dublat de o formă de stupoare și de un sâmbure de indignare”, a spus Paraschivescu.
Ștucan, despre Becali: „Am aflat ulterior că punea presiune să ne scoată de pe post”
Costin Ștucan a povestit că experiențele ulterioare de la GSP TV i-au confirmat concluziile trase după episodul de la Sport.ro. Potrivit lui, Mitică Dragomir a încercat la un moment dat să-i înlăture de pe post pe el și pe Decebal Rădulescu.
„Am decis împreună cu Decebal: din momentul ăsta nu-l mai sunăm pe Becali în emisiune. Am aflat ulterior că punea presiune să ne scoată de pe post la Mitică Dragomir. […] Dar pe Becali, din momentul ăla, nu l-am mai sunat în nicio emisiune și până azi nu l-am mai sunat în nicio emisiune”, a mai spus Costin Ștucan la Vorbitorincii.
„Am înțeles foarte bine ce și cum trebuie gestionat omul ăsta. Chiar trebuia să fiu ferm pe poziții, ca atunci la Realitatea, când l-am scos din direct. L-a jignit pe Geambașu și am zis: «Mulțumesc mult de tot, domnule Becali», i-am închis telefonul. Și mi-a și zis după aia, când am intrat la Sport.ro: «Nu-i închizi tu telefonul lui Becali în nas»”, a mai declarat jurnalistul.
Urmăriți podcastul Vorbitorincii.
