Jurnalistul Costin Ștucan a povestit la podcastul Vorbitorincii cu Radu Paraschivescu și Cătălin Striblea cum a reușit să o găsească pe Elena Udrea, fost ministru al Dezvoltării, în Costa Rica și să obțină un interviu cu aceasta cu doar câteva zile înainte ca Înalta Curte să pronunțe verdictul în dosarul Gala Bute, în 2018.
Ștucan, care pe atunci lucra la GSP.ro, a povestit că a plecat în Costa Rica la solicitarea jurnalistului Cătălin Tolontan. La acel moment, în România existau doar câteva informații despre locul în care s-ar afla Elena Udrea, fugită din țară înainte de pronunțarea sentinței definitive.
Una dintre ele făcea referire la faptul că locuia într-un complex rezidențial de lux din San José, iar alta că fusese văzută într-un restaurant din Jacó.
Pentru că urma să „se dea în sentința în dosar, (n.r. Tolontan) zice: aș vrea să dăm o poză cu ea în ziua sentinței. Ce să mai zic? Puteam să zic că nu mă duc? Și de aici o întreagă aventură care a durat 10 zile”, a spus Costin Ștucan, în prezent director editorial al iAMsport.ro.
Primele zile de căutări nu au avut niciun rezultat. Ștucan spune că el și fotograful Raed Krishan, alături de care a mers în Costa Rica, au căutat-o pe Elena Udrea timp de șapte zile, fără succes. La un moment dat, chiar au urmărit două femei blonde despre care au crezut că ar putea fi fostul ministru, însă și-au dat seama ulterior că era o pistă falsă.
„Vreo 7 zile le-am pierdut, dar norocul meu a fost că am luat numărul ei de WhatsApp. Avea un număr de WhatsApp cu care știam că mai corespondează în România și i-am scris la un moment dat. Am păcălit-o, recunosc, i-am zis că sunt acolo să fac un reportaj. Era cu o lună înainte de Mondial”, a povestit Costin Ștucan.
După primul schimb de mesaje, Elena Udrea nu i-a mai răspuns jurnalistului timp de câteva zile. Ștucan a continuat să îi scrie, iar în cele din urmă aceasta a acceptat să se întâlnească cu el la o cafenea.
Cum a decurs interviul cu Elena Udrea
Costin Ștucan a vorbit la podcastul Vorbitorincii despre cum a ajuns față în față cu Elena Udrea în Costa Rica.
„Am mers acolo, am făcut interviu cu ea, am fotografiat-o pe ascuns, n-a știut lucrul ăsta, îmi pare rău acum că am mințit o femeie, dar n-aveam altă soluție. Ea mi-a și spus: nu vreau poză pentru că am foarte multe prietene la reviste în țară și dacă fac o poză pentru dumneavoastră, se vor supăra pe mine”, a spus jurnalistul.
Cu toate acestea, fotograful Raed Krishan se afla în apropiere și a reușit să surprindă câteva imagini.
„M-a întrebat dacă sunt singur. […] Și i-am zis: nu, sunt cu un fotograf, dar că fotografii sunt nebuni, că vrea să vadă nu știu ce vulcan, s-a plictisit cât a stat pe aici, dar s-ar putea să apară. […] N-a apărut. A doua zi au apărut pozele, ea s-a supărat că am fotografiat-o și cam asta a fost povestea”, și-a amintit Ștucan.
Ștucan consideră că în anumite situații jurnaliștii pot apela la astfel de metode dacă acestea sunt legale și urmăresc un interes public.
„Chiar am zis la un moment dat că o să-i dau un mesaj să văd ce mai face, poate o scot la o cafea. Aș vrea să fac chestia asta. […] Au fost foarte mulți care m-au condamnat când am povestit lucrul ăsta, dar ca ziarist uneori trebuie să apelezi la niște trucuri legale. Nu e vorba de nimic ilegal, […] iar aici era vorba de o persoană condamnată. Nu făceam ceva imoral cu cineva”, a încheiat Costin Ștucan.
Gala Bute și condamnarea Elenei Udrea
În 2011, pe vremea când Elena Udrea conducea Ministerul Dezvoltării, instituția a alocat fonduri pentru organizarea Galei Bute. Potrivit Europa Liberă, contractul a fost atribuit firmei deținute de Rudel Obreja, președintele Federației Române de Box la acel moment, printr-o procedură de negociere fără publicarea unui anunț de participare.
Elena Udrea a fost acuzată de luare de mită, abuz în serviciu și tentativă la folosirea unor documente false pentru obținerea pe nedrept de fonduri europene. Potrivit procurorilor, prejudiciul produs bugetului de stat a depășit 8 milioane de lei.
La începutul lui 2018, Elena Udrea a plecat din România și a ajuns în Costa Rica, unde a cerut azil. În iunie, Înalta Curte de Casație și Justiție a pronunțat condamnarea definitivă la șase ani de închisoare în dosarul Gala Bute, însă fostul ministru nu mai era în țară la acel moment, conform HotNews.ro.
În octombrie 2018, Udrea a fost reținută de Interpol și încarcerată. Două luni mai târziu, a fost eliberată și s-a întors în România, după ce Curtea Constituțională a decis suspendarea completurilor de cinci judecători. În urma acestei decizii, condamnarea a fost anulată provizoriu.
În 2022, după ce o nouă decizie definitivă a menținut condamnarea, Elena Udrea a părăsit din nou România, de această dată cu destinația Bulgaria. A fost reținută acolo, iar ulterior a fost extrădată în România, potrivit Europa Liberă.
Pe 17 iulie 2025, Tribunalul Prahova a decis eliberarea condiționată a Elenei Udrea, după ce aceasta a executat trei ani și zece luni din pedeapsa primită în dosarul Gala Bute.
Urmăriți podcastul Vorbitorincii.
Foto: Shutterstock

