de Adriana Crăciun
Cătălin Striblea și Radu Naum au discutat la Baricade despre situația României în eventualitatea unui atac al Rusiei asupra acestei părți a Europei. „Are cine să apere România?” s-au întrebat cei doi. În timp ce Striblea consideră că răspunsul este, fără ezitare, afirmativ, Naum punctează că ar trebui să „ne mai gândim”.
În deschiderea dezbaterii, Radu Naum a explicat de ce consideră subiectul unul legitim: „E legitimă această temă. Pentru cei care cred că batem câmpii apropo de povestea asta, o să citez din câțiva oameni care bănuiesc că știu despre ce vorbesc în povestea asta”, a spus el.
Astfel, pentru a-și susține argumentația, el a dat ca exemplu declarațiile unor lideri militari din Europa, care au avertizat asupra unui risc ca Rusia să-și continue agresiunea dincolo de Ucraina. Unul dintre acești lideri este Fabien Mandon, șeful Statului Major al Forţelor Armate Franceze.
„El vorbește despre Franța, sigur, dar putem să extindem, că lucrurile acum sunt în aceeași barcă, care, sperăm, să fie una blindată. «Avem toată forța necesară pentru a descuraja regimul de la Moscova să își încerce norocul mai departe». În paranteză, de Ucraina, zic eu.
«Ce ne lipsește e forța morală de a accepta să suferim pentru a proteja ceea ce suntem. Dacă nu vom rezista, e pentru că nu acceptăm să ne pierdem fiii, să suferim economic pentru ca prioritatea să fie apărarea. Dacă nu acceptăm aceste lucruri, atunci suntem în situație de risc. Rusia ar putea fi gata de a ataca NATO în 3–4 ani»”, a citat Radu Naum.
În continuare, el a vorbit despre șeful Armatei Suedeze, Michael Claesson, care a spus că Rusia este dispusă să își asume riscuri strategice majore pentru a obține ceea ce consideră realizabil. La rândul său, Wiesław Kukuła, șeful Statului Major al Armatei Poloneze, a declarat că „inamicul a început să intre într-o fază premergătoare războiului”, a punctat Naum.
Cătălin Striblea a continuat discuția făcând trimitere la declarații neoficiale din interiorul NATO.
„Am mai povestit că oficiali NATO spun asta sub anonimat de ceva vreme. Spun asta și atrag atenția că, potrivit datelor pe care le dețin ei, Rusia se pregătește să treacă, dacă poate, la un moment dat de impasul numit Ucraina și să meargă mai departe”, a adăugat el.
Deși nu este clar cum ar putea face Rusia concret acest lucru, Striblea consideră că ar putea fi vorba de o tehnologie nouă și atacuri punctuale.
„Nu este neapărat necesar să pună bocancii pe pământ. Deși, la un moment dat, pe anumite zone, o poate face fix cum a procedat în Ucraina. Am și întrebat la data respectivă: dar cine ar putea să fie o victimă pe flancul estic? Pentru că, dacă te uiți, este vorba de Țările Baltice, de Polonia și de România”, a spus Cătălin Striblea la Baricade.
Răspunsul, afirmă el, a fost „destul de simplu”. „În istoria lor militară atacă veriga cea mai slabă. Cine este veriga cea mai slabă pe lanțul acela?”, a adăugat el.
Pe de altă parte, Striblea aduce în discuție o altă teorie, legată de un coridor strategic pe care Rusia ar putea să încerce să-l controleze în regiune.
„Este foarte la îndemână și e un coridor pe care poți să-l asiguri ori militar, ori din punct de vedere politic. Bulgaria, care mereu a fost atractivă pentru Rusia, slavă Domnului că a trecut la euro, România și Serbia, și vezi ce bătălie se duce în Serbia pentru reașezarea forțelor politice, care, laolaltă, vin cu Ungaria, după care Slovacia, și visul este împlinit. Îți recapeți, sub un tip de control, cam ceea ce ai avut înainte de 1989. Ai România, Bulgaria, Serbia, Ungaria și Slovacia. Austria este o piatră care joacă când așa, când așa”, a argumentat el.
Are cine să apere România? Ce mai puteți afla din dezbaterea Baricade
- Promo
- De-ale traficului
- Din comentarii – Dincolo de limita criticii
- Are cine să apere România?
- Declarații ale reprezentanților europeni despre posibile atacuri ale Rusiei
- Posibile victime pe flancul de Est
- României îi lipsesc vocile
- Avem miniștri cu studii la facultăți particulare
- Paralelă între clasa politică din România și echipa națională de fotbal
- Cristian Ghinea, „dușmanul” nației
- Semnalele Rusiei au început acum 11 ani
- Statului român îi lipsește capacitatea de decizie
- Nu suntem pregătiți la niciun capitol
- Cătălin Striblea: ”trebuie să vedem și plusurile”
- Transportul armamentelor în situație de criză
- Repere în istoria noastră
- Profeția dezastrului. Sar scântei!
- Demisia lui Moșteanu
- Cine ne apară în războiul hibrid?
- Serviciile secrete și Nicușor Dan
- Din mesajele primite la întrebarea ediției trecute
- Concluzii
Dezbaterea poate fi urmărită pe canalul Vorbitorincii, la secțiunea Baricade.
